60 yıl sonra bir erkekte potens nasıl artırılır - araçlar ve yöntemler

Aktif üreme çağında, erkeklerin vücudu "yardımcı" hormon inhibin B'yi üretir. Onun rolü spermin büyümesini teşvik etmektir. Folikül uyarıcı (FSH) ve luteinizan hormonlarla (LH) birlikte çalışır. Yıllar geçtikçe inhibin B üretimi azalır ve menopozdan sonra tamamen ortadan kaybolabilir.

60 yıl sonra iktidarsızlık

Bunu telafi etmek için FSH ve LH hormonlarının seviyeleri artar. Sonuç olarak erkeklerin geçmişi değişir. Gençliklerinde kanlarında dihidrotestosteron hakimdir - üreme arzusu ve olasılığı açısından en aktif testosteron. İnhibin B sentezinde yaşa bağlı bir azalma, vurguyu testosteron üretimindeki bir azalmaya kaydırır. Ve daha yavaş bir şekilde daha "aktif" formuna dönüşmeye başlar ve buna bağlı olarak etki gücü de kaybolur.

60 yıl sonra erkeklerde artan güç

60 yaş üstü erkeklerde libidoyu uyarmaya yönelik önlemlerin etkinliğini önceden tahmin etmek imkansızdır. Buradaki arzu artışı, "pasaport yaşına" değil, yaşa bağlı hormonal seviyelerdeki değişikliklerin ciddiyetine, kardiyovasküler sistemin durumuna ve biyolojik yaşın diğer "özelliklerine" bağlı olacaktır.

Ancak çoğu durumda, erkek gücünü arttırmanın prognozu olumludur. Her durumda, 60 yaşın üzerindeki hastalardan "ağırlaştırıcı" tanılar olmadan bahsedersek - prostatit, adenom, genital organlara müdahaleler, çocuklukta gelişimsel bozukluklar (kriptorşidizm, hidrosel), 2. aşamanın üzerindeki ateroskleroz.

İlaçlar

Erkeklerde 60 yaşından sonra potensi artırmak için öncelikle aktif testosteron düzeyinin artırılması gerekir (çoğu doktorun söylediği gibi). Doğru, hormonal ilaçların kesilmesinden sonra onların yardımıyla elde edilen sonuçlar da ortadan kalkıyor. Ayrıca, menopoz sonrası erkeklerin kanındaki aşırı seks hormonu, kalp krizi, felç veya üreten endokrin bezlerden birinin (prostat, testisler, adrenal bezler) kanseriyle doludur.

potens ilaçları

Potansiyeli arttırmaya yönelik steroidal ajanlar arasında en ünlüsü testosteron enantattır. Her 14 günde bir 50 mg'lık bir dozda kullanılan kas içi enjeksiyon için bir çözelti halinde üretilir. Ayda 200 mg'lık bir rejim de mümkündür, ancak daha çok 60 yaşın altındaki erkeklerde kullanılır. Diğer ucuz ve erişilebilir çözümler şunları içerir:

 • antispazmodikler. Tek şart cinsel ilişkiden yarım saat önce doğrudan penis dokularına enjekte edilmesinin gerekli olmasıdır. Buradaki fikir, penisi besleyen kan damarlarını gevşetmesi ve ereksiyonu teşvik etmesidir;
 • adrenerjik blokerler. Periferik damarların gevşemesine neden olur. Günde üç kez 2-2, 5 miligram kadar, yemekle birlikte içiyorlar;
 • Depresyon ilaçları - dapoksetin dahil, sıklıkla jenerik ilaçlara eklenir. Seksten bir veya üç saat önce günde bir kez 30 mg dozunda kullanılması tavsiye edilir. Trazodon maddesi, serbest serotonin seviyesini yapay olarak artırma ve ereksiyonla uyarılma süresini uzatma yeteneğine sahiptir (günde 0, 15 gram, ancak ana kısmı yatmadan önce ve sabahları sadece 1/3 oranında içilen 2 dozda).

Sildenafil veya tadalafil formundaki "türün klasiklerini" unutmayın. Herhangi bir yaştaki azalmanın nedenleri ne olursa olsun, ancak geçici olarak gücü artırabilirler!!!

Farmasötik ürünlerle karşılaştırıldığında bitkisel ilaçların daha az yan etkisi vardır ve alkollü içeceklerle daha iyi birleştirilir, onsuz hiçbir romantik buluşma tamamlanmaz. Listelerinde:

 • Farklı ülkelerden şifacılar tarafından keşfedilen afrodizyak ve kuvvet uyarıcı damlalarından oluşan doğal bir çare. Popüler çemen otu, Afrika ginkgo biloba meyveleri, Peru haşhaş ve Çin ginsengini içerirler. Alkol ile kombine edilebilir. İlaç sabah ve akşam dil altına 7-8 damla damlatılır ve istediğiniz herhangi bir içecekle yıkanır. Potansiyel geliştirmenin genel seyri birkaç haftadan bir aya kadar sürer;
 • Alotrifalin bazlı tablet hazırlanması. Damiana, buğday tohumu, poria cocos, cüce zambak ve sarsaparilla özleri içerir. 30 gün boyunca yemeklerden sonra günde 1 tablet veya 2 kapsül içmelisiniz. Tek bir çift doz dozu, 15-20 dakika sonra gücü artırmanıza olanak tanır;
 • Son derece çeşitli bir bileşime sahip, gücü arttırmaya yönelik kapsüller halinde bir ürün. Bitkisel olmayan bileşenler arasında geyik boynuzu, propolis ve sedir reçinesi bulunur. İlacın potensi arttırmaya yönelik bitkisel kısmı, selâmotu, ısırgan otu, orkide, zhgun kökü (meyve), guarana, tribulus ve kırmızı kök ile temsil edilir. 60 yaş üstü erkeklerin 5-7 gün üst üste sabah ve akşam 1’er kapsül almaları tavsiye edilir. O zaman bir hafta ara verip tekrarlamak daha iyidir.

Halk ilaçları

Eczacılar tarafından geliştirilen besin takviyelerinin kullanımı ile alternatif tıp arasındaki farklar, belirli bileşenlerin hassas seçiminde yatmaktadır. Bu durumda bilim, şifacılardan bir dizi bulguyu ödünç aldı. Sadece şifacılar, doktorların aksine, sözde güvenmeye daha yatkındır. adaptojenler.

iktidar için halk ilaçları

Bitki, hayvan ve mineral kökenli halk ilaçları genel canlılığı ve bağışıklık savunmasını artırır (yan etki olarak etki gücü artar). Resmi tıp, bu tür ilaçların etkisinin çok öngörülemez olduğunu düşünüyor, ancak halk hekimliği onlara tamamen güveniyor.

 1. Ekinezya purpurea. 50 gr kökü, 20 gr Echinops tohumu ve 60 gr jarutka ile karıştırılır. Her şeyi bir havaneli ile dövün veya bir karıştırıcıda öğütün, 1 yemek kaşığı dökün. l. elde edilen baz 250 ml votka. Yerleşmiş bir mantarla örtün ve karanlık, sıcak bir köşede ara sıra sallayarak birkaç hafta bekletin. İnfüzyondan sonra ürün süzülür ve içilir: 25-30 gün boyunca yemeklerden yarım saat önce su ile seyreltilmiş 10 damla.
 2. Yaban havuçları, karahindiba ve ısırgan otu da gücü artırabilir. Bunlardan bir iksir hazırlamak için 50 gr yaban havucu kökü iyice yıkanıp ezilir, 100 gr genç ısırgan otu ve alınan karahindiba yapraklarıyla karıştırılır. Bu "salata" bitkisel yağ ve sirke ile tatlandırılabilir ve orta derecede tuz eklenebilir. 2 haftaya kadar günde 250-300 gr, istediğiniz sayıda dozda yemelisiniz. Daha sonra kısa bir ara vermeniz tavsiye edilir.
 3. Sütleğen. Kökü doğranır, 10 gr ayrılır ve 0, 5 litre votkaya bir hafta demlenir. Ham maddeleri bir kevgir içinden boşaltın ve arzuyu arttırmak için sabah, öğle ve akşam bir çay kaşığı (suda önceden eritilmiş) kullanın. Genel kurs 14 gündür.

Diğer yöntemler ve ipuçları

Potansiyeli artırmak için her zaman doğal, sentetik, hormonal ve diğer yöntemleri kullanmanın bir alternatifi vardır. Fizyoterapi prosedürleri 20 veya 60 yaşlarında geçerliliğini ve etkinliğini kaybetmez ve acil bakımın gerekli olduğu akut durumlar dışında herhangi bir kontrendikasyonu yoktur. Yaşlı erkeklerin vücudu genç erkeklere göre fizyoterapiye daha kolay yanıt verir ve olumlu değişiklikler daha belirgindir.

 1. Fiziksel egzersiz. Aktivite her yaşta faydalıdır ancak yaşlılıkta vücuttaki süreçler yavaşladığında etkisi daha iyi hissedilir. Erektil fonksiyonu normalleştirmek için en yararlı jimnastik egzersizleri şunlardır: ağız kavgası (düzenli olarak yapamıyorsanız, en azından dizlerinizden), Kegel tekniği, ip atlama, pelvisin ritmik rotasyonları.
 2. Masaj. Klasik (sırt, testisler, penis) ve egzotik seçenekler (Tayland, tuina vb. ) uygundur. Eklem ve kasların yaşlanmasına bağlı olarak pelviste tıkanıklıkların oluştuğu bir yaşta, en az haftada bir kez masaj terapistine başvurmalısınız. Bu, genel sağlığı iyileştirecek, seks yapma isteğini artıracak ve ayrıca pelvik organın işlevselliğini geri kazandıracaktır.
 3. Hirudoterapi. Tıbbi olanlar da dahil olmak üzere tüm sülük türlerinin tükürüğü, heparinden biraz daha zayıf bir antikoagülan enzim olan hirudin içerir. Bunlarla tedavi kanı inceltir, ereksiyonun yeniden sağlanmasına ve seks sırasında kardiyovasküler komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur. Sülüklerle kendi kendine tedavi zor ve zararlıdır - bu yalnızca bir hirudoterapistin katılımıyla yapılmalıdır.

60 yıl sonra prostatit belirtileri tüm erkekler için tipiktir. Az ya da çok fark edilebilirler ama her zaman oradadırlar. Bu hastalık üriner sistemdeki komplikasyonlar nedeniyle tehlikelidir. Ayrıca libidoyu azaltır ve hormonal seviyeleri kötüleştirir.

Genel öneriler

Elbette hemen hemen tüm yaşlı erkekler bu sorunun nasıl çözüleceğini bilmek ister. 60 yaşından sonra gücün nasıl geri kazanılacağı ve sürdürüleceği konusunda birçok ipucu var:

 1. Nitelikli bir seksologu düzenli olarak ziyaret etmeniz önerilir. Uzman, potansiyelin zayıflamasının nedenlerini veya riskini belirleyecek ve sorunu ortadan kaldırmak için ne gibi önlemler almanız gerektiğini size söyleyecektir.
 2. Düzenli seks yapın. Yoksunluk herhangi bir erkeğin, özellikle de yaşlıların potansiyelini olumsuz etkiler. Ancak rastgele bağlantıları kötüye kullanmayın, aksi takdirde başka sorunların ortaya çıkma riski vardır.
 3. Hayatınıza daha fazla hareket katın, spor yapın. Sevdiğiniz herhangi bir fiziksel aktivite yapacaktır.
 4. Fazla çalışmayın, sık sık fazla çalışmaya izin vermeyin. Daha fazla dinlenin.
 5. Alkol ve tütün kullanımınızı sınırlayın veya daha iyisi bunları tamamen bırakın.
 6. Aşırı kiloyu kontrol edin.
 7. Doğru ye. Tatlı, yağlı ve tuzlu yiyecek tüketiminizi azaltın. Bu sadece potens sorunlarına değil aynı zamanda birçok başka hastalığa da yol açar.
 8. Bir uyku programını sürdürün. Aynı saatte yatmaya ve yeterince uyumaya çalışın.

Doğru beslenme

60 yıl sonra gücü geri kazanmak son derece zor bir iştir. Bu konuda, bir erkeğe uygun bir diyet ve bir dizi sağlıklı gıdanın tüketilmesi yardımcı olacaktır:

 • yumurtalar;
 • sarımsak;
 • fasulye ve bezelye;
 • çikolata;
 • Bal;
 • Deniz ürünleri;
 • Fındık.

İlaçlar

Ne yazık ki, bir erkek iktidarsızlık sorununu her zaman yaşam tarzını, diyetini ve egzersizini değiştirmekle sınırlayarak çözemez. Bazı durumlarda, yalnızca özel ilaçların kullanılması yardımcı olacaktır, çünkü bunlar artık çok geniş bir ürün yelpazesinde sunulmaktadır. Çeşitli etkili potens uyarıcıları vardır. Mümkün olan tüm şekillerde gelirler:

 • tabletler;
 • kapsüller;
 • merhemler;
 • kremler;
 • damla;
 • jeller;
 • spreyler.

İlaçlar duyarlılığı artırır ve penise giden kan akışını iyileştirir, ancak çoğunun etkisi ne yazık ki geçicidir. İlaç iktidarsızlığın nedenini ortadan kaldırmayacak ancak bazı durumlarda artırmaya yardımcı olacaktır. Türü farklı olan birkaç ilaç vardır:

 1. Hormonal. Büyük miktarda erkek cinsiyet hormonunun üretimini aktive edin.
 2. Fosfodiesteraz inhibitörleri. Penise kan akışını arttırır.
 3. Alternatif. Ereksiyonları güçlendirmek için doğal homeopatik ve bitkisel ilaçlar.

Kremler ve jeller

Bu ilaç türü aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • sadece tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda profilaksi olarak da kullanılabilirler;
 • hızlı bir etkiye sahip;
 • dermisi nemlendirin;
 • erkeğin dayanıklılığını ve bunun sonucunda cinsel ilişki süresini arttırmak;
 • ereksiyonu güçlendirmek, kan damarlarını genişletmek;
 • penisin boyutunu biraz arttırın;
 • uyarılmayı arttırmak;
 • iç organların durumunu ve işleyişini olumsuz etkilemez.

Potansiyeli arttırmak için kullanılabilecek jel ve kremlerin bir listesi:

 1. Nitrogliserin merhemi. Penise kan akışını aktive eder.
 2. Heparin merhemi. Pelvik bölgedeki kan dolaşımını artırır.
 3. Uzun süre ereksiyon sağlayan hızlı etkili bir ilaçtır. Damar genişletici etkisi vardır. Krem ve merhem şeklinde mevcuttur.
 4. Penisin korpus kavernozumuna kan akışını uyaran bir jel. Organın boyutunu arttırır, çabuk ereksiyona neden olur.
 5. Penise kan akışını artıran sprey. Feromon içerir.
 6. Cinsel ilişkiden hemen önce uygulanan bitkisel yağlı krem. Süresini artırır.

Enjeksiyonlar

İktidarsızlıktan muzdarip çoğu erkeğin incelemelerine göre, en etkili ilaçlar enjeksiyon şeklindedir. Bu durumda doğrudan penise yerleştirilir.

Ereksiyonu iyileştiren birçok ilaç mevcuttur. Bir erkeğin bunları ayrı ayrı seçmesi gerekir. Bunu yapmak için iktidarsızlığın nedenini belirleyecek ve en iyi tedavi yöntemlerini önerecek kalifiye bir doktora başvurmanız önerilir. İlaç seçerken yaşı, vücudun özelliklerini ve bir erkeğin sürdürdüğü yaşam tarzını dikkate almak gerekir. Her zaman kontrendikasyonların listesini inceleyin ve ilaçları tam olarak talimatlarda belirtildiği şekilde alın.

Egzersizler

Potens 60 yaşında azalmaya başlar. Ereksiyonun başlama hızı ve sertliği azalır. Ancak her yaştaki erkekler için iktidarsızlığa karşı özel kompleksler vardır. Hem önleme hem de tedavi olarak uygulanabilirler. Çoğunda, gücü ereksiyonun dayanıklılığını belirleyen koksigeal-kasık kası çalışır. Bunun nedeni, büyümesiyle birlikte penis bölgesindeki kan akışının artması ve daha fazla miktarda kanla dolması nedeniyle oluşur. Hemen hemen her sabah egzersiz rutinine dahil edilen ve tüm erkeklerin çocukluktan beri aşina olduğu bu tür ortak egzersizlere dikkat edilmelidir:

 • yüksek dizlerle yerinde yürümek;
 • pelvik rotasyon;
 • "köprü" üzerinde durmak;
 • çömelme.

Ayrıca bir dizi özel yoga asanaları ve son derece etkili bir Kegel egzersizi de vardır: Bunu idrara çıkma sırasında gerçekleştirmek için, erkeğin akışı durduran PC kasını germesi gerekir. Bunu her tuvalete gittiğinizde yapabilirsiniz. Bu, doktorlar tarafından sağlıklı iktidar için en ünlü ve yaygın olarak önerilen egzersizlerden biridir.

Halk ilaçları

Potens 60 yaşında geri kazanılabilir. Bunun için çeşitli kaynatma, tentür ve karışımlar için halk tarifleri vardır:

 1. Zencefil kökü. Artık yaygın olarak kullanılmaktadır ve herhangi bir markette mevcuttur. Doğranmış ve çay ile demlenmiş olabilir. Pek çok vitamin içerir ve gücün yanı sıra tüm vücudun işleyişi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.
 2. Ginseng kökünden tentür. Kökten 2 cm kesip üç litre votka veya seyreltilmiş alkolle doldurup günde bir bardak içmeniz gerekiyor. Geleneksel tıbbın savunucuları, iktidarsızlığın ginseng yardımıyla tedavi edildiğinde bir daha geri gelmeyeceğini iddia ediyor.
 3. Kereviz. Çiğ olarak, suyu sıkılarak ve diğer meyve sularıyla karıştırılarak tüketilebilir.
 4. Ceviz. Kurutulmuş meyvelerle karıştırıp kefirle yıkayarak günde birkaç kez tüketebilirsiniz. Erkek gücü açısından faydalarının yanı sıra bu, kendi başına inanılmaz derecede sağlıklı ve lezzetli bir karışımdır.
 5. Fındıklı bal. Her türlü kullanılabilir. Bir ay boyunca günde üç kez bir çorba kaşığı alın. Bir tedavi süreci, bir erkeğin potansiyelini önemli ölçüde artırmasına izin verecektir.

60 yaş üstü erkeklerde potens artışı acil bir sorundur. Yalnızca hayatı boyunca sağlığa dikkat eden bir kişi tonu ve cinsel gücü koruyabilir, ancak bu türden çok az insan vardır. Erkeklerde 60 yaşından sonra potensi arttırmanın çok fazla çaba gerektirdiğini ancak mümkün olandan daha fazla olduğunu söylemek gerekir.

Yaşla birlikte herhangi bir kişi, yaşamın temel işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Çoğu zaman 55-60 yaş sonrası dönemde vücutta ortaya çıkan sorunlar ve hastalıkların yanı sıra cinsel yaşam da yavaş yavaş kaybolur. Kadınlar menopoza tüm eşlik eden olaylarla başlar, arzu azalır ve erkeklerde erektil fonksiyonda kesintiler yaşanır. Birçok insan cinsel aktiviteyi olumsuz yönde etkileyen bozukluklarla zor anlar yaşar.

Kadınlar genellikle cinsel işlevlerindeki azalmanın başlangıcını çok daha kolay tolere ederler; birçoğu seks yapmayı tamamen bırakmayı tercih eder. Erkeklerde sosyokültürel stereotipler nedeniyle bu alandaki doğal bir zayıflama, kendinden büyük şüphe duymaya, korkuya ve depresyona neden olabilir. Bu nedenle, emeklilik yaşına ulaştıktan sonra, insanlığın daha güçlü yarısının temsilcileri, çeşitli yollarla gücü korumak ve teşvik etmek için aktif olarak mücadele etmeye başlar. İlaçlar ve halk ilaçlarının yanı sıra diyetler ve fiziksel aktivite de kullanılır.

Yaşa bağlı potens sorunlarının tanı ve tedavisi

Bir erkeğin 60 yaşında gücü azalmaya başlarsa, ereksiyon ve boşalmada sürekli sorunlar ortaya çıkarsa ve bu da rahatsızlığa neden olursa tıbbi yardım almalısınız.

Yaşlı bir kişinin cinsel fonksiyondaki düşüşten oldukça memnun olduğu durumlarda bile periyodik olarak genitoüriner sistem muayenesinden geçmek gerekir. Emeklilik çağındaki erkeklerde iltihaplanma veya prostat adenomu riskinin yüksek olması nedeniyle bu gereklidir.

50 yaşına kadar, erektil disfonksiyonun gelişimindeki ana faktörler, psikolojik sorunlar ve sağlıksız bir yaşam tarzının yanı sıra cinsel yolla bulaşan bulaşıcı hastalıklar olmaya devam etmektedir. Yetişkinlikte ise kalp-damar hastalıkları, iltihaplanma ve prostat adenomları ilk sırayı almaktadır. Pelvik organlara kan akışı bozulur, damar duvarları çok daha kırılgan hale gelir ve üretrit duyarlılığı artar. Çoğu zaman, potensle ilgili yaklaşan problemler idrara çıkma problemleri ile tahmin edilebilir.

Muayene sırasında, doktor en eksiksiz tıbbi geçmişi toplar, genitoüriner sistemdeki kronik veya önceden geçirilmiş hastalıkların ve omurilik yaralanmalarının yanı sıra önceki cerrahi operasyonların varlığını öğrenir. Hastanın hormonal dengesizliği olup olmadığını ve eğer öyleyse buna tam olarak neyin sebep olduğunu belirlemek önemlidir. Hastaya psikolojik durumu ve mevcut stres faktörlerinin sorulması zorunludur. Çoğu zaman, tıbbi öykü ve mevcut semptomlar gerekli testlere yönlendirmek için yeterlidir.

Teşhis prosedürleri mutlaka şunları içermelidir:

 • ağrı, iltihaplanma ve patolojik genişlemeyi tespit etmek için prostatın rektal dijital muayenesi;
 • genel kan ve idrar testleri, bulaşıcı hastalıklar için penis smear testi, şeker ve kolesterol düzeyleri;
 • pelvik bölgedeki damarların ve arterlerin yanı sıra genitoüriner sistem organlarının vasküler patolojileri ve olası neoplazmaları tespit etmek için ultrason muayenesi;
 • testosteron, prolaktin, spesifik prostat antijeni vb. gibi hormon seviyelerinin analizi;
 • Hasta depresyonda ve endişeliyse, bir psikoterapistle en az bir konsültasyona katılmanız önerilir ve gücü etkileyen nevrozlarla mücadele için birkaç seansa girmek daha iyidir.

Yaşlı erkeklerde teşhis çoğunlukla kardiyovasküler sistemdeki sorunları ve gelişen prostat hastalıklarını ortaya çıkarır. Cinsel işlevi koruma mücadelesi, öncelikle ereksiyon mekanizmasının normal işleyişine müdahale eden altta yatan fiziksel patolojilerin ortadan kaldırılmasına odaklanmalıdır. Ancak 60 yıl sonra tedavi sonucunda gücün bir erkeğin gençliğindeki seviyelere yükseleceğini düşünmemelisiniz.

Gonadların doğal düşüşü tersine çevrilemez; sadece hızını geçici olarak durdurmak mümkündür.

Gücü korumak için halk ilaçları ve diyet

60 yaşında gücün nasıl artırılacağına ve uyumlu, tam teşekküllü bir cinsel yaşamın nasıl sürdürüleceğine dair birçok halk tarifi ve ipucu var. Çoğunlukla bitkisel preparatlara ve cinsel işlevi uyarmaya yardımcı olan belirli gıdaların tüketilmesine dayanırlar. Ancak tentür için eczaneye gitmeden ve kaynatma yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve alerjik reaksiyonları test etmelisiniz. Bu, hoş olmayan sağlık sonuçlarından kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Potansiyeli uyarmak için önerilen en yaygın bitkisel preparatlar ve preparatlar:

 • ginseng veya eleutherococcus'un alkol tentürleri - genel bir güçlendirme etkisi yaratır, sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, uyku ve dinlenme düzenlerine uyum sağlar, bağışıklığı ve vücudun savunmasını arttırır, yorgunluk ve uyuşukluğun üstesinden gelmeye yardımcı olur;
 • anti-inflamatuar etkiye sahip şifalı bitkiler, yaşlılıkta iktidarsızlık sorunlarının ana nedenleri olan prostat hastalıkları ve üretritle mücadelede yardımcı olacaktır;
 • İnsanlar uyarıcı ve afrodizyak olarak küsküt, kenevir tohumu, sarı kantaron, yaban havucu, dubrovnik, üvez meyveleri, kuşburnu vb. kaynatmalarının kullanılmasını tavsiye eder, ancak bunların kullanımı kendinize zarar vermemek için bir doktorla tartışılmalıdır;
 • Bazen oldukça egzotik maddeler, örneğin boynuzlar (geyik boynuzları), misk geyiği akıntısı veya büyük hayvanların cinsel organlarını yeme gibi gücü etkileyen ilaçlar şeklinde sunulur. Bu tür halk ilaçlarının etkinliğine dair klinik bir kanıt yoktur ve bunların sözde sihirli etkileri ilkel inanışlara dayanmaktadır.

Gücü korumak ve teşvik etmek için, bir diyete uymanız, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerin, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin ve mayonezli cömert pansumanların kötüye kullanılmasından kaçınmanız önerilir. Bu, kan şekerini ve kolesterolü normal seviyelere düşürmeye ve gerekirse kilo vermeye yardımcı olacaktır. Diyabet hastaları, obezite ve kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip erkeklerin özellikle diyete uyması gerekir. Özel vitamin kompleksleri ve besin takviyeleri içilmesi tavsiye edilir.

Yaşlı bir adamın doğru beslenmesi ve diyetini fiziksel aktiviteye göre hesaplaması gerekir. 60 yaşından sonra genel metabolizmanın yavaşlamaya başladığı, tüketilen maddelere, fazla miktarda protein ve karbonhidrata olan ihtiyacın azaldığı unutulmamalıdır. Yağlı eti diyetinizden sınırlandırmanız veya ortadan kaldırmanız ve bunun yerine alabalık gibi balıkları tercih etmeniz önerilir. Yeterli miktarda vitamin, antioksidan ve çoklu doymamış yağ asitleri almak gerekir.

Potansiyeli korumak için önleyici tedbirler

Libido ve ereksiyon fonksiyonunun mümkün olduğu kadar uzun süre korunması için, diyet ve zararlı maddelerden kaçınmanın yanı sıra, bir fiziksel aktivite rejimine uymak da gereklidir. Yeteneğiniz ve gücünüz yettiğince spor yapmalısınız, özellikle alışkın değilseniz egzersizlerle aşırıya kaçmamalısınız. Doktorunuz veya herhangi bir profesyonel eğitmen tarafından minimum düzeyde egzersiz kompleksi önerilebilir. Pelvik organlardaki kan dolaşımını uyarmak için öncelikle vücudun alt kısmına yük uygulanmalıdır.

Aerobik egzersiz, yürüyüş veya koşuya ek olarak deneyimli bir antrenör rehberliğinde bireysel tempoda kuvvet egzersizleri yapmalısınız. Daha önce hiç halter kaldırmadıysanız büyük ağırlıkları kaldırmak için acele edemezsiniz. Yavaş yavaş ve yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Yaşla birlikte kas kütlesinin yerini giderek yağ kütlesi alır; hızlı metabolizmayı ve yeterli miktarda testosteron üretimini desteklemek için kas kütlesini korumak gerekir.

Seks hayatınızı daha ölçülü ama düzenli hale getirmeye değer, çünkü cinsel eylemler arasındaki birkaç aydan uzun aralar bezlerin aktivitesinde bir azalmaya katkıda bulunur. Zaten yaşlandıkça azalıyorlar ve işlerini bırakıyorlar. Ancak aşk dolu maceralara atılıp rekor kırmaya çalışamazsınız; bu, hızlı fazla çalışma, arızalar ve yatakta başarısızlıklarla doludur. Bir erkeğin libidodaki yaşa bağlı düşüşlerle ilgili kompleksleri varsa, bu konuyu partneriyle gizli bir şekilde konuşması gerekir.